Damla Sakızı
  Genel Bilgiler
  DAMLA SAKIZLI KAPSÜL
  Tarihçe
  Üretim
  Kullanım Alanları
  Gıda
    Yemek Tarifleri
    İçecekler
    Tatlı Tarifleri
  Sağlık
  Diğer Kullanımlar

Damla Sakızı» Sakız Adası İle İlgili Genel Bilgiler

Sakız Adası (Yunancada Χίος, Hios) Yunanistan’da, Ege Denizi’nde, Karaburun Yarımadası’nın karşısında yer alan bir adanın; Yunanistan’ın Kuzey Ege Periferisinde (περιφέρειες) bu adayı ve yakınındaki birkaç küçük adayı içeren ve yine Khios adını taşıyan ilin (nomos); ve adanın en büyük yerleşimi ve idari bölgenin merkezi olan şehrin ismidir. Şehir için Hora adı da kullanılır.Sakız ağaçları bu adada çok olduğu için ismi Sakız’dır. Ada halkı sakız ağaçlarından geçimini kazanır ve sakız, zeytine göre daha iyi gelir getirdiği için ada halkının refahı diğer ege adalarına göre yüksektir. Adada da turizm bu yüzden fazla gelişmemiştir. Sakız Adası’nın yüzölçümü 904 km², 2005 nüfusu 53000′dir.

 

Nasıl gidilir, nerede kalınır?
Sakız ile Çeşme’nin arası limandan limana 7 mili bulsa da, aslında iki kara parçası arasındaki uzaklık, ‘aramızdan nehir akıyor’ düşüncesini kanıtlar türden. Alaçatı’nın bazı noktaları ile Sakız’ın güneyi arasında uzaklık, sadece bir mil kadar. Ertürk Feribotları ( 0 232 712 67 68) yaz aylarında her gün, kış aylarında ise haftada bir-iki gün Sakız’a sefer yapıyor. Sakız’dan da düzenli seferler sürüyor.

Günübirlik gidişlerde Sakız’ı gezmek mümkün ancak pek yakınındaki Koyun Adası (Oinousses) ile Balık Adası (Psara) görülmek istenirse en az üç gün kalmak gerekir. Merkez’deki iyi iki otelin yanı sıra Kardimila Köyü civarında da çok sayıda motel ve pansiyon var.

Nereler görülmeli?
Sakız‘da görülmesi gereken yerlerin başında ‘mastikahoria’ denilen sakız ağaçlarının yetiştirildiği köyler geliyor. Çevrelerindeki onbinlerce sakız ağacı turistik öğe olarak sunuluyor. Sakız ağaçlarının reçine saldığı dönemde yabancıların girmesine izin verilmiyor. Sakız Adası‘ndan sakız fidanı çıkarılması ağır suç. Her yıl 300 ton toplanan sakız reçinesinden, sakız, likör, diş macunu yapılıyor. Sakız’ın ‘hoş kokulu’ olarak tanımlanan reçelleri de çok ünlü. Merkez’deki çok renkli reçelci dükkanları çok ünlü.

 

 

Yazları 45 bin kış aylarında ise 25 bin kişinin yaşadığı Sakız‘da mutlaka görülmesi gereken üç köy Pirgi, Olimpoi ve Mesta. Pirgi Köyü’nde özel bir kazıma tekniği olan ‘Sigarifitto’ ile bezenmiş yüzlerce ev benzersiz bir görüntü sunuyor. Bu evlerin benzerleri Alaçatı’da da bulunuyor. Kare planlı Olimpoi ve en iyi korunmuş köy olan Mesta ise gezginleri gerçek bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Bu arada tamamen terk edilmiş ya da sadece birkaç ailenin yaşadığı Anavatos ve Volissos gibi köyler de fotoğraf meraklıları için ilginç görüntüler oluşturuyor.

 

Ceneviz derebeyleri tarafından 14. ve 15. yüzyıllarda kurulan bu köyler, Akdeniz’in 600 yıl önceki mimarisinin en önemli örnekleri olarak saklanıp korunuyor. Merkezde bulunan eski Mecidiye Camii, şimdi içinde Fatih Sultan Mehmet’in tablosunun da bulunduğu bir Ortaçağ müzesi olarak hizmet veriyor. Chios Arkeoloji Müzesi ise bölgenin en önemli arkeolojik kalıntılarının bulunduğu yerlerden biri. Bir başka önemli müze ise Philip Argenti Müzesi. 1932′de İtalyan kökenli bir aile olan Argentiler tarafından kurulan gerçek bir etnoğrafya müzesi.